Kral ile Deniz / Heinz Janisch

Bugün kral kim?
1 kedi için postunu ısıtan güneş mi yoksa 1 kuş için kanatlarının altındaki rüzgar mı?
Gün içerisinde kralın kim olduğuna karar vermek zor çünkü “kral” herkese göre değişiyor.
“Her şeye hükmettiğini sanan bir kral, etrafına baktığında dünyanın aslında düşündüğünden farklı bir yer olduğunu görür. Dünya kralı hiç umursamamaktadır.”
Kitapta yer alan kralın bizden biri olduğunu düşünüyorum. Zaman zaman dünya sadece bizim çevremizde dönüyor sanıyoruz. Bazen gerçekten “kral” biz oluyoruz; etrafı keşfe çıkıyoruz ama yukarıdan da bakabiliyoruz.

Bu kitapta 21 minik öykü ile birlikte kralın çıktığı keşfe ortak oluyoruz; çoğunlukla gülsek de bazen hüzünleniyor bazen de durup düşünüyoruz.
İş bankası yayınlarından çıkan bu kitabı eğlenceli bir felsefe kitabı olarak algılamak mümkün çünkü gözümüze sokmadan bize hayat üzerine düşünme fırsatı veriyor.
Kitabın üzerinde 6-9 yaş ibaresi olsa da aslında 6-99 demeye çalışmış olabilirler çünkü birçok çocuk kitabı gibi “Kral ile Deniz” de her yaşa hitap edebilir keyifli bir minik öykü kitabı.
Dili şiirsel olduğu için okuması da son derece keyifli.
Ne yazık ki baskısı olmayan bir kitap ama sahafta denk gelirseniz mutlaka alın.
Okumaya yeni başlayan çocukların sıkılmadan okuyacakları kısacık öyküler var içinde.
Acaba onlar için "kral" kim olacak?
Bir tahmin yürüteyim, "teneffüsler" olabilir :)


Kral ile Deniz /Heinz Janisch
Özgün Adı: Der König und Das Meer
Resimleyen: Wolf Erlbruch
Çeviren: Ayça Sabuncuoğlu
Yaş grubu: 4+
İş Bankası Kültür Yayınları/2010/42 sayfa


Google Plusda paylaş

Lokum Çocuk Kütüphanesi

En büyük hayalim, sabah uyandığımda kendimi işe gidiyor gibi hissetmeden bisikletime binip deniz kenarındaki çocuk kütüphanemin kapısını açmak, yer minderlerine gömülüp kitaplarıma dalmak ve kitaplar hakkında sohbet edebileceğim misafirlerimi beklemek.

1 yorum:

  1. Esra bu kitap döndü mü sana? Burada olan sayfaları kopya ettim ama diğer sayfalara da ihtiyacım var. Bendeki almanca ya :D

    YanıtlaSil