Çu'nun Bir Günü / Neil Gaiman

Çu ile Sima'nın paylaşımları sayesinde tanıştım. Yayın tarihini merakla başlamaya başladım ve kitabı elime aldığımda mutluluk duydum.
Elimde tuttuğum kitap Neil Gaiman'ın kitabı
Sima'nın çevirisini yaptığı kitap
ve hani işte kapakta öyle tatlı bir panda var ki,
Çu! ("Bizim Çu" oldu artık :)
Resimli kitapları "yetişkin" zihni ile kendinize okumak başka çocuklara canlandırarak okumak bambaşka oluyor. Elif'e bu kitabı okumamış olsaydım, kitap yorumum biraz eksik kalırdı.
Son günlerde Elif'in "bi daa oku Anne" diye arka arkaya okuttuğu bir kitap olmasa Çu'dan bu kadar heyecanla bahsetmezdim.

Bence Çu, küçük yaş grubunun kısa sürede favorisi olacak bir kitap. Dikkati çabuk dağılan 0-3 yaş grubu için okuması hayli neşeli bu kitabı yayınevi neden "4-8 yaş" etiketi ile basmış, onu tam anlayamadım. (Harper Collins de öyle yapmış) Ancak Sırtlan Kitap'a Neil Gaiman'ın 3 harika kitabını çevirdikleri için bolca teşekkür borçluyuz bence.
"Çu hapşırdığında kötü bir şeyler oluyor." 
Sizce ne kadar kötü olabilir?
Yani tüm dünyanın havaya uçacağı yok ya! :)
Çu önce kütüphaneye gider, etrafta bolca toz varken sizce hapşıracak mıdır?
"Ha ha haa-haayııır" :)
Sonra babasıyla yemek yemeye giderler, burada da bolca karabiber vardır.
Ve en son anne ve babasıyla sirke giderler. ÇU'nun söylemek istediği bir şey vardır aslında ama kimse onu duymaz. Ta ki...
Az yazılı bol resimli çok curcunalı hikayeleri ben seviyorum, Elif bayılıyor.
Özellikle de hapşırma canlandırması her seferinde biraz daha abartılı ise, kitap tadından yenmiyor.
Çu'nun Bir Günü kitabında Elif'in sevdiği diğer şey de bir dolu hayvanı kitap okurken görmesi oldu. Kütüphane sayfasında "Aa bak kaplumbağa da kitap okuyor" dediğimde Elif'in zürafayı göstermesi neşeli oldu. "Anne bak, zülafa kitap okuyo"
Gaiman bu kitabı yazarken resimlerini zihninde nasıl canlandırmıştı ve Adam Rex'e ne demişti bilmiyorum ama kitaptaki farklı hayvanların (su canlıları da dahil) hep bir arada olması benim çok hoşuma gitti. Güzel bir 'birlik' mesajı okudum ben kitapta.
Neil Gaiman'ın farklı yaş gruplarına hitaben yazdığı kitaplarından Türkçeye çevirisi olanlarının bir kısmını okudum. Neil Gaiman beni kesinlikle çok güldürüyor (Babam Süt peşinde) ama bazen de çok korkutuyor (Koralin/düğme gözler). Bakış açısının farklılığı hikayenin kendisinde veya kurgusunda rahatlıkla hissedilebiliyor.

Gaiman'ın henüz çocukken ÇU'nun hapşırığına maruz kalıp havaya uçtuğundan ve bu sırada bazı beyin kıvrımlarının yeniden şekillendiğinden şüpheleniyorum.
Gülmeyi seven bir bebeğiniz
Muzip bir çocuğunuz varsa bu kitapla onu tanıştırın,
Ya da Çu'nun hapşırığına kendinizi bırakın bakalım, nereye gideceksiniz?

*Çu'nun diğer kitaplarını da okumak için sabırsızlıkla bekliyorum :)
**Neil Gaiman web sitesi,  Adam Rex web sitesi de oldukça keyifli!Çu'nun Bir Günü
Yazan:Neil Gaiman
Resimleyen: Adam Rex

Çeviren: Sima Özkan Yıldırım
Yaş grubu: 2+
Sırtlan Kitap, 2016, sert kapak, 32 sayfa
Google Plusda paylaş

Lokum Çocuk Kütüphanesi

En büyük hayalim, sabah uyandığımda kendimi işe gidiyor gibi hissetmeden bisikletime binip deniz kenarındaki çocuk kütüphanemin kapısını açmak, yer minderlerine gömülüp kitaplarıma dalmak ve kitaplar hakkında sohbet edebileceğim misafirlerimi beklemek.

5 yorum:

 1. Harika bir yazı olmuş Esracım, kalemine sağlık:)
  Çu'nun yeni maceraları da yolda...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler canım Sima, ÇU'yu ben değil Elif bekliyor :)

   Sil
 2. Çu, bence de küçüklerin favorisi olacak bir kitap ve ben özellikle çizimleri de çok sevdim. Aynen senin gibi tüm hayvanların birarada olduğu kütüphane sahnesinin de çok şeker olduğunu düşünüyorum. sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitap tam da kalabalık bir 0-3 yaş grubuna okumalık bir kitap. Ben hapşırmaktan yoruldum ama :P

   Sil
 3. 16 aylık oğlum son bir aydır dikkatini kitaplara verebilmeyi başardı ve Çu'yu keşfetti. Konuşmak yerine işaret dili konusunda ısrarına rağmen kitaplığı gösterip "Çu" demeye çalışması ve artık ezbere olarak hapşırdığı sayfaya gidip happpçuuuuu demesine bayılıyorum. 2 saatte 8 kere okusakta her gün "Ne yapalım, idare edeceğiz" derken bir de baktım ki diğer iki kitabı yayınlanmış. Merakla bu kitapların elime ulaşmasını bekliyorum. Tabi birde kütüphanedeki ornitorenk i oğlum gösterdiğinde hayvancağızın adını her söylediğimde sanki çok mantıksız birşey söylemişim gibi suratıma bakması da ayrı bir eğlence :))

  YanıtlaSil