Parantez / Elodie Durand

Yayınevlerinin kataloglarını karıştırmayı ve onlardan not almayı seviyorum.
Bazı kitapları henüz ön satıştayken takip etmem de bundan kaynaklanıyor. İşyerinde veya evdeyken boş bulduğum anlarda iki sayfa da olsa katalog karıştırınca kitapçıda hangi rafa yöneleceğimi biliyorum.
Tudem'in online kataloguna bakar bakmaz karşıma masmavi kapaklı bir kitap çıktı. Kapak rengi ve kapaktaki çizim beni o kadar çok etkiledi ki kitabın ismine ve hatta konusuna çok sonra bakabildim. "Nasılsa alacağım" diye önemsememişim bu detayları demek ki.
Kitapçılara son çıkan kitaplar biraz daha geç gelir ama Ankara'da Ada Kitabevi bu açıdan oldukça önde gidiyor, "acaba" diye gittiğim bir şubesinde aradığım mavi kapaklı kitabı görünce başka herhangi bir şeye bakmadan kitabı mutlulukla aldım ve Elif'in (çizgi roman olduğunu görünce) "Kitabı bana mı aldın anne?" sorularını biraz da geçiştirerek kitabıma gömüldüm.


Bilmiyorum neden, Elo'nun bu kitabı okumamı istediğini hissettim. Ve ben de bu çağrıya uydum. Sindirerek okumak istediğim için kitabı 2 günde ve farklı zaman aralıklarında okuyarak bitirdim.
Kitabın yazarı ve çizeri Elodie Durand'ın 20'li yaşlarının başlarındayken yaşadığı epilepsi krizleri ve ardından beyninde ortaya çıkan minik tümör ile değişen hayatına ortak oluyoruz.
"Değişen" demek pek doğru olmadı çünkü "öncesi"ni pek de bilmiyoruz.
Kitabın büyük bir çoğunluğunda sadece Elodie'nin hasta olduğu zamanlarını okuyoruz.
Yaşadığı rahatsızlığı kabullenmeyen Elo'nun aslında en büyük sıkıntısı hafızası.
Hatırlayamıyor, bolca uyuyor ve yolunu kaybediyor.
Hafızasındaki kayıp halkalar sebebiyle birçok şeyden de korkuyor.

"Tek istediğim bir daha asla korkmamaktı."

Kurgusal bir hikaye olsa veya bir yakını tarafından aktarılmış olsa bu derece etkileyici olabileceğini sanmıyorum. Aradan yıllar geçtikten sonra annesinin "Kendi hikayeni yazman bu sayfayı çevirmek için belki bize de yardımcı olur." demesiyle bu kitabı yazıyor ve çiziyor. Kitapta yer alan bazı çizimler hastalık süresinde çizilmiş olduklarından bize o günleri birebir anlatıyor. Zaten Elo da söylenen birçok şeyi not aldığı için bu sayfalara bakarak bir yol haritası çizebiliyor. Anne ve babası ile geçmişte ve şimdi yaptığı diyaloglar "hasta yakını" olmak çerçevesinde bize de bir bakış açısı sağlıyor.

Elo'nun kafasının içindekilerle olan iletişimini özellikle göstermek istedim:

en sevdiğim sayfalardan biri
Bir de Elo'nun hastalığına takılıp kalmaması (ki zaten hatırlamıyor neyse ki) ve hayata tutunma çabası da dikkate değer:


"Hafızamız bütünlüğümüz, mantığımız, duygularımız ve hatta eylemimizdir, onsuz bir hiçiz..." Luis Bunuel

Kitabın onu okumam için neden bu kadar ısrarcı olduğunu kitabı okurken anladım, bazen 'aradığımız şey' bir kitabın satır aralarında gizlenmiş olabiliyor.
"Parantez" ismi bu açıdan oldukça önemli.

Sizin veya bir yakınınızın yaşadığı herhangi bir rahatsızlık varsa kitabın içinde yer alan çizimleri ve ifadeleri küçük bir hediye olarak görün. 
Kendi instagram hesabınızda #benimparantezim yazarak veya lokumcocukkutuphanesi@gmail.com'a mail yazarak kendi hikayenizi paylaşmak isterseniz bu hediyeye vesile olmayı ben de isterim. 
Katılım için son tarih 11 Kasım.


* Yazar ile yapılan şu videoyu izlemek isteyebilirsiniz, Fransızca olmasına rağmen yazar ile tanışmak için güzel bir fırsat. (Fransızca bilen bir arkadaşımdan çeviri yapmasını rica edeceğim, belki buraya da eklerim sonra)
** Desen Yayınları'nın sayfasına da bakmak ve yeni katalogdan seçim yapmak hoşunuza gidebilir.


Parantez
Yazar ve Çizer: Elodie Durand
Çeviri: Damla Kellecioğlu
Tudem Yayınları, 2016, 225 sayfa, karton kapak


Google Plusda paylaş

Lokum Çocuk Kütüphanesi

En büyük hayalim, sabah uyandığımda kendimi işe gidiyor gibi hissetmeden bisikletime binip deniz kenarındaki çocuk kütüphanemin kapısını açmak, yer minderlerine gömülüp kitaplarıma dalmak ve kitaplar hakkında sohbet edebileceğim misafirlerimi beklemek.

3 yorum:

 1. Canım Esram...lokumum... bu kitabı okumak istemem sanırım... özellikle de bu aralar.. kaygılı bir tip olarak herşeye üzülür oldum..
  ablam şizofren.... yıllardır cook acılar çekti çektik çekiyoruz...ama şükür dünler egöre iyi..
  "fakat içimden bir ses" sayfası beni çok etkiledi..hatta oturup şu an saatlerce ağalyabilrim.. hatta şu an dopdolu gözlerim ama tutuyorum kendimi..malum iş yeri ciddiyeti..
  çok güzel kitaplar var...ve sen öyle harika bir okur ve paylaşır sın ki... iyi ki varsın..
  bu sıralar tek istediğim evde oturup sadece kitap okumak ve temizlik yapmak.....imkansız hayaller...
  mumcuk..
  *dayanamayıp instagramdan sana selam gönderdim o son güzel sayfayla iligli...

  YanıtlaSil
 2. Şahane bir tavsiye Esra :)
  Bu kitabı kendim için mutlaka alacağım, ancak diğer kitaplardan başka bir tane da ha seçeceğim. Oytunu çizgi romanla tanıştırma zamanı geldi, geçiyor :)

  YanıtlaSil
 3. BENDE BU ÇİZGİ ROMANI TUDEM YAYIN GRUBUNUN BİR DERGİSİ OLAN İYİ KİTAP DERGİSİNİN MART SAYISINDA GÖRDÜM VE ALMAYI ÇOK İSTİYORUM FAKAT BİRÇOK KİTAPÇIDA FİYATI 30 LİRA SİZCE DEĞER Mİ ? HA BİRDE BİR YAŞ SINIRLAMASI YOK DEĞİL Mİ? BEN 12 YAŞINDAYIM DA 😊
  CEVAP VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM 💞

  YanıtlaSil