Burun Giysisi / M. Banu AKSOY

Çocuk kitapları okumaya başladıktan kısa bir süre sonra Bir Dolap Kitap ile yolum kesişti ve BDK'nın yeni yazılarını heyecanla bekler oldum. Banu ve Yıldıray'ın sadece eleştiri yazılarını heyecanla bekliyorum desem eksik söylemiş olurum çünkü kitaplarını da aynı heyecan ve merakla bekliyorum. Yıldıray'ın Şuşu'su bizim evde hala çok sevilen kitaplardan biri. O yüzden Banu'nun minik yaş grubuna hitap eden kitabının çıktığını görür görmez kitapçıya koştum. (O ara Ankarada fuar vardı ve yayınevinin standından almak istedim işin aslı ama görevliler kitabın çok eski olduğunu ve baskısının kalmadığını söyleyip beni epey şaşırttılar. Neyse konumuz bu değil :)
"Burun Giysisi" ismi ve kapak görseli ile ilk başta içinizi sıcacık yapan bir kitap. Ve tabii ki merak uyandırıyor. "Burun Giysisi nedir ve nasıl takılır?" diye.
Annesi ile beraber dışarı çıkmaya hazırlanan bir çocuğun üşümeye başlaması ve üşümeye devam etmesi ile ilerliyor hikaye.
Ayağı üşüyünce çorabını, terliğini giyiyor; başı üşüyünce beresini, kulaklığını takıyor; parmakları üşüyünce de eldivenlerini takıyor ama yetmiyor ki...
Üşümeye devam ediyor çünkü burnu hiç ısınmıyor bu minik çocuğun.
Annesinin bunun için de bir çözümü var elbette ki bu da kitabın sürprizi olarak karşımıza çıkıyor ve bizi de sarıp sarmalıyor.

Okul Öncesi kitaplarda bazen fazla uzun cümleler yer alıyor veya havada kalacak kadar soyut ifadeler göze çarpıyor.
"Burun Giysisi" 2+ yaş grubunun üzerine tam oturacak bir elbise gibi, az yazı bol resim...
En çok hoşuma giden de içerisinde bir mesaj verme kaygısının olmaması.
"Haydi paltonu giy yoksa üşürsün" demiyor çünkü kitap hatta tam tersi çocuk üşüyor ve annesi de sabırla, tek tek çocuğuna ne yapabileceğini anlatıyor. Dışarı çıktıklarında yanlarında yürüyen "Aslan" çocuğun (Can ile Zortan'daki gibi) yap(a)madıklarını yapan hayali bir arkadaşı mı yoksa sadece Mert Tugen'in çiziminden çıkan bir yaramaz mı bilmiyorum :) Bunu belki de Banu'ya sormak gerek.
Kitabı aynı zamanda Elif'in bakış açısından değerlendireyim:
- Annesi neden çocuğun burnundan öpüyor ki?
- Üşümüş çünkü çocuk.
- Burnu mu üşümüş?
- Evet.
- Benim de üşüdü amaaaa!
- Sana da bir öpücük o halde; muah! :)

"Burun Giysisi", 2+ yaş grubuna "eldiven" ne demek veya "şemsiye" ne işe yarar anlatabilmek için güzel bir kış kitabı. Konusu çok fazla benzemiyor olsa da ben "Başka Bir Anne" kitabındaki sıcaklığı hissettim bu kitapta da.

* Banu ile Lokum'un söyleşisini buradan , Dünyalı Dergi röportajını şuradan okuyabilirsiniz.
Ayrıca, Şuşu kitabı ve 21 Sıradan Şeyin Sıradışı Tarihi kitapları hakkındaki yazılarıma da göz atmak isteyebilirsiniz :)
** Canım Sima İyi Kitap'ta Burun Giysisi'ni pek güzel anlatmış.

Burun Giysisi kitabını kazanmak için çekilişe katılmak isterseniz, bu yazının altına 2 Nisan 2017 tarihine kadar yorum bırakmanız yeterli.
Google Plusda paylaş

Lokum Çocuk Kütüphanesi

En büyük hayalim, sabah uyandığımda kendimi işe gidiyor gibi hissetmeden bisikletime binip deniz kenarındaki çocuk kütüphanemin kapısını açmak, yer minderlerine gömülüp kitaplarıma dalmak ve kitaplar hakkında sohbet edebileceğim misafirlerimi beklemek.

7 yorum:

 1. biz de ailece çok sevdik :)

  YanıtlaSil
 2. burun giysisi lafı çok hoşuma gitti :) tam Kubilaylık
  Kazanmakkkk istiyoruummmmmm :)

  YanıtlaSil
 3. Ben de öpücük isterim :P

  YanıtlaSil
 4. Benim de burnum hiç ısınmaz :) demek ki burun giysisine ihtiyacım var :)

  YanıtlaSil
 5. Kışın çorapsız gezen,hiç üşümeyen ama burnu çok üşüyen biri olarak ben de katılacağım çekilişe��

  YanıtlaSil
 6. merhaba Esra,
  Kitabı Denizle(3 yas) beraber okuyoruz ve cok seviyoruz. Kitabı edinme sürecimiz bizim de biraz sıkıntılı oldu, idefix ve yayınevinin saskınlıgı diyelim ama yılmadık zira biz de susu ve zortan severleriz. biz hediye etmek icin katılabiliriz cekilese ancak. :)

  YanıtlaSil
 7. Katılan herkese çok teşekkürler, kazanan instagram hesabından katılan "özgünyamanlaograniyorum" oldu. Başka çekilişlerde görüşmek üzere :)

  YanıtlaSil